Молитви

Молитися можна будь-якої мовою, як молитвами, що містяться у спеціальних збірниках ("Молитвословах" або "Молитовниках"), так і власними словами. За тисячолітньою традицією Української Православної Церкви у церковних богослужіннях та приватних молитвах віруючі використовують церковнослов'янську мову, створену спеціально для богослужбових цілей.

 

Вибрані молитви церковнослов'янською

Дитячий молитовник українською (К., 1997)

 

Вибрані молитви церковнослов'янською

Отче наш

Переклад з церковнослов'янської: Отче наш, що є на небі! Нехай святиться ім'я твоє, нехай прийде царство твоє, нехай буде воля твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні, і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим. І не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.

 

Після пресвятій Богородиці

Переклад з церковнослов'янської: "Пісня пресвятій Богородиці". Богородице діво, радуйся, благодатна Маріє, Господь з тобою. Благословенна ти серед жінок, і благословенний плід утроби твоєї, бо Спасителя народила душ наших.

 

Дитячий молитовник українською

Джерело: Дітям про молитву. - Київ: Інформаційно-видавничий відділ Української Православної Церкви, 1997. - 32 с.

Молитовник призначений для дітей, але його також можуть використовувати новоначальні віруючі.

В ім'я Отця і Сина і Святого Духа. Амінь.

 

Боже, будь милостивий до мене грішного.

Господи, помилуй!

Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

 

Молитва Святому Духу

Царю Небесний, Утішителю, душе істини, Котрий всюди є і все наповняє, Скарбе добра і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Благий, душі наші.

 

Ангельська пісня Пресвятій Тройці

Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас (тричі)

 

Славослов'я Пресвятій Тройці

Слава Отцю і Сину і Святому Духу, і нині, і завжди, і на віки вічні. Амінь.

 

Молитва Пресвятій Тройці

Пресвята Тройце, помилуй нас; Господи, очисти гріхи наші; Владико, прости беззаконня наші; Святий, прийди і зціли немочі наші, імені Твого ради.

 

Молитва Господня

Отче нас небесний! Нехай святиться ім'я Твоє, нехай прийде Царство Твоє, нехай буде воля Твоя і на землі, як на небі. Хліб наш насущний дай нам на цей день; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.

 

Привітання Ангела Божій Матері

Богородице Діво, радуйся, Благодатна Маріє, Господь з Тобою; благословенна Ти між жонами і благословен плід утроби Твоєї, бо Ти народила Спасителя душ наших.

 

Хвалебна пісня Богородиці

Достойно є воістину прославляти Тебе, Богородице, завжди блаженну і пренепорочну і Матір Бога нашого. Гідна пошани більше від Херувимів і за славою незрівнянно вища від Серафимів, без хворості народила Бога Слова, і як істинну Богородицю тебе величаємо.

 

Символ віри

Вірую в єдиного Бога Отця Вседержителя, Творця неба і землі, всього видимого та невидимого. І в єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божого, Єдинородного, від Отця народженого передвічно; Світла від Світла, Бога істинного від Бога істинного, народженого, нествореного, єдиносущного Отцю, Ним бо все створено. Заради нас людей і нашого ради спасіння зійшов Він з небес і втілився від Духа Святого та Марії Діви, і став Людиною. Розп'ятий був ради нас за часів Понтія Пілата, і страждав, і був похований. І воскрес у третій день, за Писаннями. І зійшов на небеса, і сидить праворуч Отця. І знову прийде зі славою судити живих і мертвих, Його ж бо Царству не буде кінця. І в Духа Святого, Господа, Животворящого, Котрий від Отця походить, і Йому з Отцем і Сином однакове поклоніння і слава, він бо говорив через пророків. У єдину Святу, Соборну й Апостольську Церкву. Сповідую єдине хрещення на відпущення гріхів. Сподіваюсь на воскресіння мертвих і життя майбутнього віку. Амінь.

 

Найкоротша молитва до Божої Матері

Пресвята Богородице, спаси нас!

 

Молитва Животворящому Хресту

Спаси, Господи, людей Твоїх і благослови надбання Твоє, дай перемогу православним християнам над ворогами їхніми, і збережи силою Твого Хреста тих, серед кого перебуваєш Ти.

 

Молитва Ангелу-Хранителю

Ангеле Божий, хранителю мій святий, даний мені від Бога з небес для охорони, старанно молю тебе: ти мене нині просвіти, й від усякого зла збережи, на добро настав і на путь спасіння направ. Амінь.

 

Молитва святому, ім'ям якого тебе названо

Моли Бога за мене, святий (свята) (ім'я), бо я старанно тебе закликаю, скорого помічника і молитвеника (скору помічницю й молитвеницю) за душу мою.

 

Ранішня молитва святого Макарія Великого

До Тебе, Владико Людинолюбче, від сну вставши, звертаюся, і на діла Твої поспішаю, з милосердя Твого, і молюся Тобі: допоможи мені повсякчасно, в усякій справі, і захисти мене від усього лихого, що є у світі, і від диявольської спокуси, і спаси мене, і введи в Царство Твоє вічне. Бо Ти мій Творець і всього доброго Промислитель і Податель, на Тебе вся надія моя, і Тебе славлю, нині і завжди, і довіку. Амінь.

 

Вечірня молитва св. Макарія Великого

Господи Боже наш, у чому я согрішив цього дня словом, справою та думкою, прости мені, як Милостивий та Людинолюбець. Мирний та спокійний сон подай мені. Ангела Твого хранителя пошли, щоб він покрив і захистив мене від усякого лиха, бо Ти хранитель душ і тілес наших, і Тебе славимо, Отця і Сина і Святого Духа, нині і завжди, і довіку. Амінь.

 

Перед початком будь-якої справи подумки помолися:

Господи, благослови!

 

По завершенні справи подумки подякуй Господеві:

Слава Тобі, Господи!

 

Молитва перед їжею

"Отче наш" або:

Очі всіх на Тебе, Господи, звернені з надією, і Ти даєш їм своєчасно поживок, розкриваєш Ти щедру руку Твою, щоб усіх живих наділити милостями.

 

Молитва після їжі

Дякуємо Тобі, Христе Боже наш, що наситив нас земними Твоїми благами; не позбав нас і Небесного Твого Царство, але як посеред учнів Твоїх прийшов Ти, Спасе, мир подаючи їм, прийди до нас і спаси нас.

 

Молитва перед навчанням

Преблагий Господи! Пошли нам благодать Духа Твого Святого, Котрий дає розум і зміцнює наші душевні сили, щоб дослухаючися уважно вчення, яке подається нам, ми зростали Тобі, нашому Творцю, на славу, батькам нашим на втіху, Церкві та вітчизні на користь.

 

Молитва після навчання

Дякуємо Тобі, Творче, що удостоїв нас благодаті Твоєї дослухатися вчення. Благослови наших начальників, батьків та вчителів, котрі ведуть нас до пізнання добра, і подай нам силу та міцність продовжувати це навчання.

 

Молитва за живих

Спаси, Господи, і помилуй отця мого духовного (ім'я його), батьків моїх (імена їхні), родичів, наставників і благодійників (імена їхні) та всіх православних християн.

 

Молитва за померлих

Упокой, Господи, душі померлих рабів Твоїх (імена) та всіх спочилих родичів і благодійників моїх, і прости їм усі гріхи вільні та невільні, і даруй їм Царство Небесне.