Свято-Покровський храм села Лемешівка

Українська Православна Церква. Київська єпархія. Настоятель - протоієрей отець Георгій Бойко.

Свято-Покровський храм села Лемешівка

Історія

Село Лемешівка засноване близько 1640 року.

Перша церква в селі була збудована в 1796 році на кошти поміщика Олексія Пашкевича. Це була дерев'яна зеленого кольору будівля з двома куполами, один - високий, стрімкий, другий - округлий, низенький, з мідними хрестами. Стояла вона на пагорбі, праворуч при в'їзді в село зі сторони села Годунівки, за ставом, навпроти цвинтаря.

На початку XIX століття (1805 рік) при церкві почала діяти церковно­парафіяльна школа, де грамоти дітей села навчав дяк - читати, писати, лічити, співати, Закону Божого. Основними підручниками були часослов і псалтир. Плата за навчання проводилась сільгосппродукцією.

У 1832 році через необережність ця дерев'яна будівля згоріла.

Поруч біля ставу була побудована тимчасова дерев'яна капличка без вікон, в якій відправлялася церковна літургія.

У 1883 році в селі Лемешівка була побудована кам'яна церква на кошти відставного штабс-капітана Леоніда Максимовича Нєльговського (за іншими даними "Пільговським"). Для будівництва церкви використовували цеглу місцевого поміщика Петра Хрисамфовича Баннікова. Ця кам'яна будівля стояла на місці теперішньої школи, куполи покриті міддю з позолоченими зірками, та два мідні хрести з позолотою. На дзвіниці був встановлений дзвін, голос якого було чути далеко в навколишніх селах.

Священиком у селі був Віктор Митрофанович Сидоренко, в сані священика з 1898 р., псаломщиком - Євгеній Лаврович Вассаконський, церковним старостою - міщанин Михайло Петрович Самойловський.

Церкві належали 33 десятини землі і крім того 0,5 десятини присадибної. Зарплата священика за рік складала 120 руб., псаломщика - 36 руб. На приході налічувалось 1837 прихожан.

При церкві існувала бібліотека, школа грамоти та земське училище. У школі три роки грамоти вчилися діти селян-середняків, які могли сплачувати за навчання гроші. Вів заняття священик Віктор Сидоренко. Учнів налічувалося до 15 чоловік.

У земському училищі навчались так званої "вищої грамоти" діти заможних селян. Заняття проводили спеціалісти, що проходили стажування в російських гімназіях, тому всі предмети велися російською мовою. В училищі викладалися такі предмети: російська словесність, арифметика, церковна грамота, французька мова, культура поведінки, уроки танців. Російську словесність в училищі деякий час викладала Софія Закревська. Навчали учнів в училищі чотири роки.

У 1911 році в Свято-Покровській церкві зроблений капітальний ремонт на кошти парафіян. В цей час священиком у селі залишався отець Віктор Сидоренко, псаломщиком був Микола Лазарович Мироненко, а церковним старостою - селянин Олексій Іванович Васько. Зарплата священника складала 300 руб., псаломщика - 100 руб. Прихожан налічувалось 2200 осіб.

Школа грамоти та земське училище при церкві існували до 1917 року.

У 30-х роках XX ст. на Україні розгорнулася атеїстична боротьба проти релігії та Церкви. Заборонялися релігійні богослужіння та обряди, а самі храми руйнувалися. У 1939 році Лемешівська церква зруйнована сільськими атеїстами. Мідне покриття, хрести і дзвін відвезли підводами до залізниці в Яготин на переплавлення, а стіни розібрали по цеглині. Останнім священиком був отець Агафон Дроздовський.

У 1939 році з церковної цегли, поруч з руїнами храму, був закладений фундамент нової школи, Фундамент, цоколь і перший поверх школи складений із церковної цегли.

Освячення місця будівництва Свято-Покровського храму села Лемешівка (2000)

20 червня 2000 року був закладений перший камінь в основу нової церкви і освячене місце під храм. Цього ж року закладений фундамент церкви. У 2001-2004 роках зводились стіни церкви. 2005 року встановлені купола.

Ця церква - перший в Яготинському районі новозбудований храм з часів революції 1917. Раніше у 1986-1991 рр. був зведений також Свято-Миколаївський храм у селі Панфили, але він будувався на місці вже існуючої церкви, а за документами оформлявся як "реконструкція", а не будівництво.

Воздвиження куполів на Свято-Покровську церкву села Лемешівка (2005)

14 жовтня 2006 року в день Покрови Пресвятої Богородиці в селі Лемешівка Яготинського району відбулася історична подія - відкрилася новозбудована Свято-Покровська церква. Під Покровом Пресвятої Богородиці за 6 років силами парафіян, вихідців із села і при допомозі с/г підприємств Лемешіки, Гензерівки, Годунівки, Жоравки, ВАТ «Яготинський маслозавод», ВАТ СМУ-10, ПМК-15, кооперативу «Прогрес», ДП «Яготинський цукрозавод», ТЗОВ «Яготинська БМУ», ТЗОВ «Маяк» під керівництвом протоієрея отця Георгія Бойка був зведений новий красивий храм.

2006 року проводились внутрішні роботи. Ще багато різного роду робіт залишається, але в храмі лине молитва, звершуються священнодійства, проводяться Богослужіння.

Настоятелі

1898-після 1911 - о. Віктор Сидоренко.

До 1939 - о. Агафон Дроздовський.

2000-нині - прот. о. Георгій Бойко.

Престольні свята

14 жовтня 2007 - Покрова Пресвятої Богородиці.

 

Протоієрей Георгій Бойко,

настоятель Свято-Покровського храму села Лемешівка,

лютий, 2007

 

Головна < Храми Яготинщини